DEGA! PAGALBOS!

Yra  daug patarimų kaip gelbėtis, jei maistas per aštrus. Vienas išbandytų ir efektyvių metodų: po aštrumynų, valgyti absorbuojančius maisto produktus – duoną arba virtus ryžius. Mitas, kad aštriai užvalgius padės vanduo ar koks kitas gėrimas, telieka mitu. Kaip tik bus atvirkščiai, kapsaicinas pasklis, deginimo pojūtis apims visą burną… Efektyvu yra “šalta-balta” metodas: vėsi grietinė, ledų ar jogurto šaukštas, kartais  - tiesiog ledukai. Palaikai burnoje, ir šiaip jau būtų geriau išspjauti, tačiau tūlas nurija. Tiek to. Prisiminkim indų virtuvę, šalia aitraus vištienos ar ėrienos “vindaloo” ar “tikki masala” taip gera “užgesinti” retkarčiais jogurtine vėsia raita.  Taip, čia tiems, kurie neperžengia itin aštraus maisto barjero.  Tačiau yra ekstremalų, kurie tik ir ieško, kad aštrus maistas degintų. Lyg ieškantys savo individualaus aštrumo lygmens, laukdami keletą minučių, kol aitra atslūgs, bando rasti katarsinę gastronominę būseną, kai skausmingas aitrumas išlaisvins emocijas sukels keistą aiškumo būseną.

AŠTRUS MAISTAS

Kaip žinia aštrus maistas yra stimuliuojantis ir sužadinantis apytaką kūne dėl lengvai pakilusios temperatūros. Šiltų kraštų gyventojai mėgsta aštresni maistą, nes pakilusi kūno temperatūra ir esanti lauko temperatūra švelniau išlygina perkritį tarp kūno ir aplinkos, žmogus jaučiasi vėsiau. Suvalgęs aštraus maisto žmogus labiau prakaituoja ir vėsta.  Įdomus faktas, jog taip kaip žmogus sūdantis maistą laikui bėgant nesūdytą maistą pradeda jausti kaip “beskonį”, taip pat aštriavalgis pripratęs prie deginimo pojūčio burnoje, ima valgyti vis aštriau ir aštriau. Ar tai - tiesa, ​gali pasidalinti savo mintimis: čia. Beje, su pietiečiais ir aštriu maistų susiję ir kiti įsitikinimai: pietiečiai laikomi aistringesniais, nes aštrus maistas laikomas “žadinančiu” ir jutimus “aitrinančiu”.

ŽALA ar NAUDA

Jei kalbėti apie pipirų naudą ar žalą sveikatai, tai čia galima būtų nerti ir paskęsti nuomonių vandenyne. Sakoma, jog juodųjų pipirų grūdelius žolininkai berdavo į mišinius nuo artrito, migrenos, karščiavimo, prasto virškinimo, galvos svaigimo. Aštrūs pipirai keliaudavo į mišinius nuo aterosklerozės, peršalimo ligų, infekcijų, mėšlungio ar plaučių nepakankamumo. Šiuolaikinė medicina juos prilygina druskai ir rekomenduoja naudoti saikingai, nes jie gali įtakoti sveikatą ir kelti  kraujo spaudimą.  Taigi,  žmonės jautresniu skrandžiu  turintys virškinimo problemų, besigaluojantys nuo aukšto kraujo spaudimo, kenčiantys dėl opų, turėtų susilaikyti nuo  itin prieskoninio  aštraus maisto. Nors, jei pipiriukai būtų pražūtingi sveikatai, jų istorija nesiektų taip toli. Aštrus pipiras skaičiuoja 8000 metų istoriją. Jais buvo rokuojami vergų pirkimai, mainai ar net mokesčiai Graikijoje ir Romos imperijoje, o  prieš 6000 metų Peru ir Meksikoje aštrūs pipirai buvo vienas iš pirmųjų prijaukintų augalų.  Ką manote jūs? Pakalbėkim čia.​